IMC1210BN6R8J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN6R8J
IMC1210BN6R8J
Part Number
IMC1210BN6R8J
Description
FIXED IND 6.8UH 204MA 1.8 OHM
Data sheet
IMC1210BN6R8J.pdf
Delivery Services
IMC1210BN6R8J
Comments
    IMC1210BN6R8J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 204mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.8 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 40MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)