IMC1210BN820K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN820K
IMC1210BN820K
Part Number
IMC1210BN820K
Description
FIXED IND 82UH 79MA 12 OHM SMD
Data sheet
IMC1210BN820K.pdf
Delivery Services
IMC1210BN820K
Comments
    IMC1210BN820K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 82µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 79mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 12 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 10MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)