IMC1210BN82NK
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN82NK
IMC1210BN82NK
Part Number
IMC1210BN82NK
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM
Data sheet
IMC1210BN82NK.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1210BN82NK
Comments
    IMC1210BN82NK Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 82nH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 450mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 400 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 900MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 50MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)