IMC1210EB101J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210EB101J
IMC1210EB101J
Part Number
IMC1210EB101J
Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Data sheet
IMC1210EB101J.pdf
Delivery Services
IMC1210EB101J
Comments
    IMC1210EB101J Specifications
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 100µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 73mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 14 Ohm Max
    Q @ Freq 20 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant 9MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 796kHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)