IMC1210EB560K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210EB560K
IMC1210EB560K
Part Number
IMC1210EB560K
Description
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD
Data sheet
IMC1210EB560K.pdf
Delivery Services
IMC1210EB560K
Comments
    IMC1210EB560K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 56µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 87mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 10 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 12MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)