IMC1210EB680J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210EB680J
IMC1210EB680J
Part Number
IMC1210EB680J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 68UH 83MA 11 OHM SMD
Data sheet
IMC1210EB680J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1210EB680J
Comments
    IMC1210EB680J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 68µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 83mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 11 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 11MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)