IMC1210EB68NK
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210EB68NK
IMC1210EB68NK
Part Number
IMC1210EB68NK
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM
Data sheet
IMC1210EB68NK.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1210EB68NK
Comments
    IMC1210EB68NK Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 68nH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 450mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 360 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 50MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)