IMC1210EBR12M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210EBR12M
IMC1210EBR12M
Part Number
IMC1210EBR12M
Description
FIXED IND 120NH 584MA 220 MOHM
Data sheet
IMC1210EBR12M.pdf
Delivery Services
IMC1210EBR12M
Comments
    IMC1210EBR12M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 120nH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 584mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 220 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 25.2MHz
    Frequency - Self Resonant 500MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 25.2MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)