IMC1812BN100J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812BN100J
IMC1812BN100J
Part Number
IMC1812BN100J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD
Data sheet
IMC1812BN100J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812BN100J
Comments
    IMC1812BN100J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 10µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 250mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.6 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 20MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)