IMC1812BN220J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812BN220J
IMC1812BN220J
Part Number
IMC1812BN220J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD
Data sheet
IMC1812BN220J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812BN220J
Comments
    IMC1812BN220J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 22µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 180mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3.2 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 13MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)