IMC1812BN471K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812BN471K
IMC1812BN471K
Part Number
IMC1812BN471K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD
Data sheet
IMC1812BN471K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812BN471K
Comments
    IMC1812BN471K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 470µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 62mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 26 Ohm Max
    Q @ Freq 40 @ 790kHz
    Frequency - Self Resonant 3MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 790kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)