IMC1812BN680K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812BN680K
IMC1812BN680K
Part Number
IMC1812BN680K
Description
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD
Data sheet
IMC1812BN680K.pdf
Delivery Services
IMC1812BN680K
Comments
    IMC1812BN680K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 68µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 130mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 6 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 9MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)