IMC1812EB102K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812EB102K
IMC1812EB102K
Part Number
IMC1812EB102K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD
Data sheet
IMC1812EB102K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812EB102K
Comments
    IMC1812EB102K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 30mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 40 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 250kHz
    Frequency - Self Resonant 2.5MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 250kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)