IMC1812EB151K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812EB151K
IMC1812EB151K
Part Number
IMC1812EB151K
Description
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD
Data sheet
IMC1812EB151K.pdf
Delivery Services
IMC1812EB151K
Comments
    IMC1812EB151K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 150µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 105mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 9 Ohm Max
    Q @ Freq 40 @ 790kHz
    Frequency - Self Resonant 5MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 790kHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)