IMC1812EB2R7J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812EB2R7J
IMC1812EB2R7J
Part Number
IMC1812EB2R7J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM
Data sheet
IMC1812EB2R7J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812EB2R7J
Comments
    IMC1812EB2R7J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 2.7µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 370mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 750 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 50MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)