IMC1812EB3R3J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812EB3R3J
IMC1812EB3R3J
Part Number
IMC1812EB3R3J
Description
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM
Data sheet
IMC1812EB3R3J.pdf
Delivery Services
IMC1812EB3R3J
Comments
    IMC1812EB3R3J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 355mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 800 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 45MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)