IMC1812EB6R8J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812EB6R8J
IMC1812EB6R8J
Part Number
IMC1812EB6R8J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM
Data sheet
IMC1812EB6R8J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812EB6R8J
Comments
    IMC1812EB6R8J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 285mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.2 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 27MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)