IMC1812ER1R8J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812ER1R8J
IMC1812ER1R8J
Part Number
IMC1812ER1R8J
Description
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM
Data sheet
IMC1812ER1R8J.pdf
Delivery Services
IMC1812ER1R8J
Comments
    IMC1812ER1R8J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1.8µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 390mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 650 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 60MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)