IMC1812ER270J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812ER270J
IMC1812ER270J
Part Number
IMC1812ER270J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD
Data sheet
IMC1812ER270J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812ER270J
Comments
    IMC1812ER270J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 27µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 170mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3.6 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 12MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)