IMC1812ER4R7J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812ER4R7J
IMC1812ER4R7J
Part Number
IMC1812ER4R7J
Description
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD
Data sheet
IMC1812ER4R7J.pdf
Delivery Services
IMC1812ER4R7J
Comments
    IMC1812ER4R7J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 315mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 35MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)