IMC1812ER5R6J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812ER5R6J
IMC1812ER5R6J
Part Number
IMC1812ER5R6J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM
Data sheet
IMC1812ER5R6J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812ER5R6J
Comments
    IMC1812ER5R6J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 5.6µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 300mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.1 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 33MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)