IMC1812RV150J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812RV150J
IMC1812RV150J
Part Number
IMC1812RV150J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 15UH 200MA 2.5 OHM SMD
Data sheet
IMC1812RV150J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812RV150J
Comments
    IMC1812RV150J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 15µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 200mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 2.5 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 17MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)