IMC1812RV1R0J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812RV1R0J
IMC1812RV1R0J
Part Number
IMC1812RV1R0J
Description
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Data sheet
IMC1812RV1R0J.pdf
Delivery Services
IMC1812RV1R0J
Comments
    IMC1812RV1R0J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 450mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 500 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 100MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)