IMC1812RV3R3J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1812RV3R3J
IMC1812RV3R3J
Part Number
IMC1812RV3R3J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM
Data sheet
IMC1812RV3R3J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1812RV3R3J
Comments
    IMC1812RV3R3J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 355mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 800 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 45MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)