IR02EV330K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IR02EV330K
IR02EV330K
Part Number
IR02EV330K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM TH
Data sheet
IR02EV330K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IR02EV330K
Comments
    IR02EV330K Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Type -
    Material - Core Ferrite
    Inductance 33µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 130mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3.4 Ohm Max
    Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
    Frequency - Self Resonant 24MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Frequency - Test 2.5MHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.120" Dia x 0.260" L (3.05mm x 6.60mm)