ISC1210BN1R8K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210BN1R8K
ISC1210BN1R8K
Part Number
ISC1210BN1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM
Data sheet
ISC1210BN1R8K.pdf
Delivery Services
ISC1210BN1R8K
Comments
    ISC1210BN1R8K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1.8µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 350mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 850 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 85MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)