ISC1210BN2R7K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210BN2R7K
ISC1210BN2R7K
Part Number
ISC1210BN2R7K
Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1 OHM SMD
Data sheet
ISC1210BN2R7K.pdf
Delivery Services
ISC1210BN2R7K
Comments
    ISC1210BN2R7K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 2.7µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 290mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 60MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)