ISC1210BN3R9J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210BN3R9J
ISC1210BN3R9J
Part Number
ISC1210BN3R9J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.2 OHM
Data sheet
ISC1210BN3R9J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1210BN3R9J
Comments
    ISC1210BN3R9J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 3.9µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 250mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.2 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 58MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)