ISC1210BN470K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210BN470K
ISC1210BN470K
Part Number
ISC1210BN470K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 47UH 100MA 8 OHM SMD
Data sheet
ISC1210BN470K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1210BN470K
Comments
    ISC1210BN470K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 47µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 100mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 8 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 13MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)