ISC1210BN8R2K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210BN8R2K
ISC1210BN8R2K
Part Number
ISC1210BN8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65 OHM
Data sheet
ISC1210BN8R2K.pdf
Delivery Services
ISC1210BN8R2K
Comments
    ISC1210BN8R2K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 8.2µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 195mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.65 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 35MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)