ISC1210BNR12M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210BNR12M
ISC1210BNR12M
Part Number
ISC1210BNR12M
Description
FIXED IND 120NH 630MA 200 MOHM
Data sheet
ISC1210BNR12M.pdf
Delivery Services
ISC1210BNR12M
Comments
    ISC1210BNR12M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 120nH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 630mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 200 mOhm Max
    Q @ Freq 40 @ 25.2MHz
    Frequency - Self Resonant 500MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 25.2MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)