ISC1210EB12NM
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210EB12NM
ISC1210EB12NM
Part Number
ISC1210EB12NM
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 12NH 750MA 110 MOHM
Data sheet
ISC1210EB12NM.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1210EB12NM
Comments
    ISC1210EB12NM Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 12nH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 750mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 110 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 50MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)