ISC1210EB1R0J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210EB1R0J
ISC1210EB1R0J
Part Number
ISC1210EB1R0J
Description
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD
Data sheet
ISC1210EB1R0J.pdf
Delivery Services
ISC1210EB1R0J
Comments
    ISC1210EB1R0J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 400mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 600 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 120MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)