ISC1210EB1R8J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1210EB1R8J
ISC1210EB1R8J
Part Number
ISC1210EB1R8J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM
Data sheet
ISC1210EB1R8J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1210EB1R8J
Comments
    ISC1210EB1R8J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1.8µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 350mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 850 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 85MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)