ISC1812BN101J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812BN101J
ISC1812BN101J
Part Number
ISC1812BN101J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 100UH 147MA 3.25 OHM
Data sheet
ISC1812BN101J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812BN101J
Comments
    ISC1812BN101J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 100µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 147mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 3.25 Ohm Max
    Q @ Freq 40 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant 7MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 796kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)