ISC1812BN5R6J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812BN5R6J
ISC1812BN5R6J
Part Number
ISC1812BN5R6J
Description
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM
Data sheet
ISC1812BN5R6J.pdf
Delivery Services
ISC1812BN5R6J
Comments
    ISC1812BN5R6J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 5.6µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 333mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 690 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 40MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)