ISC1812EB121K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812EB121K
ISC1812EB121K
Part Number
ISC1812EB121K
Description
FIXED IND 120UH 139MA 3.64 OHM
Data sheet
ISC1812EB121K.pdf
Delivery Services
ISC1812EB121K
Comments
    ISC1812EB121K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 120µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 139mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 3.64 Ohm Max
    Q @ Freq 40 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant 6MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 796kHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)