ISC1812EB271K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812EB271K
ISC1812EB271K
Part Number
ISC1812EB271K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 270UH 101MA 6.9 OHM
Data sheet
ISC1812EB271K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812EB271K
Comments
    ISC1812EB271K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 270µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 101mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 6.9 Ohm Max
    Q @ Freq 40 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant 4MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 796kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)