ISC1812EB390K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812EB390K
ISC1812EB390K
Part Number
ISC1812EB390K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM
Data sheet
ISC1812EB390K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812EB390K
Comments
    ISC1812EB390K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 39µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 192mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.89 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 11MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)