ISC1812EB560K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812EB560K
ISC1812EB560K
Part Number
ISC1812EB560K
Description
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM
Data sheet
ISC1812EB560K.pdf
Delivery Services
ISC1812EB560K
Comments
    ISC1812EB560K Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 56µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 173mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 2.34 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 8MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)