ISC1812ER180J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812ER180J
ISC1812ER180J
Part Number
ISC1812ER180J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 18UH 238MA 1.24 OHM
Data sheet
ISC1812ER180J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812ER180J
Comments
    ISC1812ER180J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 18µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 238mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.24 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 15MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)