ISC1812ER3R3J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812ER3R3J
ISC1812ER3R3J
Part Number
ISC1812ER3R3J
Description
FIXED IND 3.3UH 357MA 550 MOHM
Data sheet
ISC1812ER3R3J.pdf
Delivery Services
ISC1812ER3R3J
Comments
    ISC1812ER3R3J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 357mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 550 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 61MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)