ISC1812ER4R7J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812ER4R7J
ISC1812ER4R7J
Part Number
ISC1812ER4R7J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM
Data sheet
ISC1812ER4R7J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812ER4R7J
Comments
    ISC1812ER4R7J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 336mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 620 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 50MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)