ISC1812RV1R8J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812RV1R8J
ISC1812RV1R8J
Part Number
ISC1812RV1R8J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM
Data sheet
ISC1812RV1R8J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812RV1R8J
Comments
    ISC1812RV1R8J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1.8µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 403mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 430 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 90MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)