ISC1812RV560J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ISC1812RV560J
ISC1812RV560J
Part Number
ISC1812RV560J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM
Data sheet
ISC1812RV560J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ISC1812RV560J
Comments
    ISC1812RV560J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 56µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 173mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 2.34 Ohm Max
    Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 8MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)