LHL13NB101K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
LHL13NB101K
LHL13NB101K
Part Number
LHL13NB101K
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
FIXED IND 100UH 2A 120 MOHM TH
Data sheet
LHL13NB101K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
LHL13NB101K
Comments
    LHL13NB101K Specifications
    Part Status Active
    Type -
    Material - Core Ferrite
    Inductance 100µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 2A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 120 mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant 3.3MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Frequency - Test 796kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.551" Dia (14.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)