LTF3020T-560M-D
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
LTF3020T-560M-D
LTF3020T-560M-D
Part Number
LTF3020T-560M-D
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 56UH 370MA 1.21 OHM
Data sheet
LTF3020T-560M-D.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
LTF3020T-560M-D
Comments
    LTF3020T-560M-D Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 56µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 370mA
    Current - Saturation 250mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.21 Ohm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)