LTF3020T-6R8N-D
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
LTF3020T-6R8N-D
LTF3020T-6R8N-D
Part Number
LTF3020T-6R8N-D
Description
FIXED IND 6.8UH 920MA 220 MOHM
Data sheet
LTF3020T-6R8N-D.pdf
Delivery Services
LTF3020T-6R8N-D
Comments
    LTF3020T-6R8N-D Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 920mA
    Current - Saturation 690mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 220 mOhm Max
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C
    Frequency - Test 1MHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)