MHQ0402PSA2N7BT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MHQ0402PSA2N7BT000
MHQ0402PSA2N7BT000
Part Number
MHQ0402PSA2N7BT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 2.7NH 300MA 400 MOHM
Data sheet
MHQ0402PSA2N7BT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MHQ0402PSA2N7BT000
Comments
    MHQ0402PSA2N7BT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Ceramic
    Inductance 2.7nH
    Tolerance ±0.1nH
    Current Rating 300mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 400 mOhm Max
    Q @ Freq 10 @ 500MHz
    Frequency - Self Resonant 8GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 500MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 01005 (0402 Metric)
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.009" (0.23mm)