MHQ0402PSA3N9BT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MHQ0402PSA3N9BT000
MHQ0402PSA3N9BT000
Part Number
MHQ0402PSA3N9BT000
Description
FIXED IND 3.9NH 200MA 750 MOHM
Data sheet
MHQ0402PSA3N9BT000.pdf
Delivery Services
MHQ0402PSA3N9BT000
Comments
    MHQ0402PSA3N9BT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Ceramic
    Inductance 3.9nH
    Tolerance ±0.1nH
    Current Rating 200mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 750 mOhm Max
    Q @ Freq 10 @ 500MHz
    Frequency - Self Resonant 6GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 500MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 01005 (0402 Metric)
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.009" (0.23mm)